תמונת אווירה

אנחנו פה בשבילכם
צרו איתנו קשר

077-2705730

המדריך המלא: מחיר שיש למטר

שוקלים לערוך בבית שיפוץ כללי ולהחליף את הריצוף? לחדש את שיש במטבח? אזי קרוב לוודאי שהנכם מעוניינים לברר בנוגע למחיר שיש למטר ולעלויות השיפוץ הכלליות. אנשי הצוות המקצועי מבית חברת שיש הולמר מסבירים שהשיש הנו סלע קרבונטי (פחמי) מותמר שעבר שינויים מטמורפיים בתהליך של חום ולחץ גבוה. 

התקן האמריקאי מגדיר את השיש כסלע שנוצר מאחד משלושה סוגים ספציפיים של מינרליים שהם סרפנטין, קלציט או דולומיט, אולם בישראל נהוג לעשות שימוש במושג "שיש" גם לגבי סלעים שנתהוו ממינרלים אחרים כדוגמת הבזלת, הגיר והגרניט. בשוק ניתן למצוא כיום אינספור סוגים שונים של שיש הנבדלים זה מזה במראה, במרקם, בחוזק, בכושר הספיגה וכן הלאה.

 

הקריטריונים שלפיהם נקבע התמחור

ככלל, קיימים כמה קריטריונים שלפיהם נקבע מחיר שיש למטר כמו סוג השיש (שיש טבעי לעומת שיש שעבר תהליך סינתטי), סוג השימוש בו (משטח שיש, שיש לריצוף, למדרגות, לחיפוי, ספי שיש ועוד), כמו גם כמות השיש למ"ר או מטר רץ, אופן החיתוך ומורכבות ההתקנה. 

גורמים נוספים העשויים להשפיע על המחיר למ"ר הם רמת הייחודיות של האבן, עובייה, סוג העיבוד, תהליך הליטוש, עלויות ההובלה וכיוצא בזה. לדוגמה, שיש אבן קיסר ושיש גרניט נחשבים לסוגי השיש המובילים בישראל. 

שיש הגרניט הנו שיש טבעי המורכב אבני קוורץ בשילוב של כמה מינרלים, בעוד ששיש אבן קיסר הנו סינתטי. עלותו אבן קיסר לעבודות שיש נע בטווח שבין 2,000 - 800 שקלים למטר רץ עבור קולקציות חדשות.

 

עלות השיש לריצוף

יחד עם זאת, בכול הנוגע אבן קיסר, מחיר שיש למטר ניתן להוזלה בכמה מאות שקלים במידה ובוחרים לוחות אבן קיסר מקולקציות ישנות. עלותו של שיש גרניט, לעומת זאת, נע בין 2,800 - 1,000 שקלים למטר רץ עבור הדגמים הבסיסים, אך יכול להגיע גם ל- 4,000 שקלים או יותר עבור דגמים מיוחדים. 

לעניין זה, ראוי להבהיר שעלות השיש כוללת בתוכה גם את עבודת ההתקנה ומושפעת מאוד מרמת הגימורים כמו סוקלים, קנטים ועיצובים מיוחדים. כשמדובר בשיש לריצוף, אזי התמחור הוא לפי מטר מרובע ומושפע מגודל האריחים ועוביים. 

לדוגמה, עלות אריחי שיש טרוורטין לריצוף בגודל 60X60 ס"מ ובעובי של עד 3 ס"מ, יכולה לנוע סביב 230 - 150 ש"ח למ"ר בעוד שמחיר אריחי טרוורטין בגודל של 80X80 ס"מ נע בטווח שבין 350 - 250 ש"ח למ"ר.